Šachy

Doporučujem túto hru ked sa nudíte alebo cestujete autom, autobusom (sú aj malé prenosne verzie) 
Je to hra, ktorú hrám každý deň

 

Základné pojmy

Šach sa hrá na doske zvanej šachovnica, rozdelenej na 8×8 políčok. Každý hráč má k dispozícii nasledujúce figúrky:

  • 1 kraľa
  • 1 dámu
  • 2 veže
  • 2 strelcov
  • 2 jazdcov (nesprávne kôň)
  • 8 pešiakov (nesprávne sedliak)

 

Bodovanie figúrok

 

  • kráľ - 0 bodov
  • dáma - 10 bodov
  • veža - 5 bodov
  • strelec - 3 body
  • jazdec - 3 body
  • pešiak - 1 bod

 

Pravidlá Šachu

 

1.Hra prebieha striedaním ťahov bieleho a čierneho po šachovnici

 

2.Biely je súhrnný názov pre kamene biele, čierny je súhrnný názov pre kamene čierne; zároveň je to označenie šachistu, ktorý pohybuje kameňmi danej farby; biely a čierny sú súperi

 

3.Kameň je súhrnný názov pre kráľa, dámu, vežu, strelca, jazdca a pešiaka.

 

4.Na jednom poli môže stáť buď jeden kameň (obsadené pole), alebo nijaký kameň (prázdne pole); rozmiestnenie kameňov na šachovnici sa nazýva postavenie.

 

5. Ťah je premiestnenie kameňa buď na prázdne pole (krok), alebo na pole obsadené súperovým kameňom (branie); zvláštne ťahy: rošáda, premena pešiaka, branie mimochodom

Rošáda, premena pešiaka a branie mimochodom uvidíte v pravidlách 18, 16, 17

 

6.Voľba ťahu závisí iba od šachistu, ktorý ho vykonáva.

 

7.Prvý ťah v partii vykonáva biely, po ťahu bieleho nasleduje ťah čierneho a po ťahu čierneho nasleduje ťah bieleho atď.

 

8.Kráľ je kameň, ktorý po vlastnom ťahu, alebo po ťahu iného kameňa rovnakej farby nesmie byť v šachu (kráľovi).

  Šach (kráľovi) je postavenie, v ktorom na pole kráľa pôsobí súperov kameň.

 

9.Kameň pôsobí na pole, ak na tomto poli môže brať súperov kameň, pôsobí však naň aj vtedy, keby toto branie nemohol uskutočniť pre porušenie pravidla

 

10.Kráľ je kameň, ktorý (s výnimkou rošády) ťahá na najbližšie pole po frontále alebo diagonále v akomkoľvek smere.

 

11.Dáma je kameň, ktorý ťahá buď ako veža, alebo ako strelec.

 

12.Veža je kameň, ktorý (s výnimkou rošády) ťahá po prázdnej frontále v akomkoľvek smere o ľubovoľný počet polí; ak na konci prázdnej frontály stojí kameň opačnej farby, veža ho môže brať.

 

13.Strelec je kameň, ktorý ťahá po prázdnej diagonále v akomkoľvek smere o ľubovoľný počet polí; ak na konci prázdnej diagonály stojí kameň opačnej farby, strelec ho môže brať.

 

14.Jazdec je kameň, ktorý ťahá na druhé najbližšie pole opačnej farby v akomkoľvek smere bez ohľadu na to, ktoré z ostatných polí šachovnice sú prázdne a ktoré obsadené (pohybuje sa do L).

 

15.Pešiak je kameň, ktorý kráča len po frontále smerom dopredu o jedno pole; zo základného postavenia partie môže kráčať o jedno, alebo o dve polia dopredu; berie o jedno pole po diagonále vo dvoch smeroch dopredu; smerom dopredu sa rozumie smer, ktorým sa kameň približuje k súperovi (vzťahovaný na základné postavenie partie); zvláštne ťahy: premena pešiaka, branie mimochodom.

 

16.Súčasťou ťahu pešiaka na posledné pole je jeho odstránenie zo šachovnice a nahradenie dámou, vežou, strelcom, alebo jazdcom rovnakej farby na tom istom poli; takýto ťah sa nazýva premena pešiaka; pešiak sa premení na jeden z uvedených kameňov bez ohľadu na druhy a počty ostatných kameňov na šachovnici.

 

17.Pešiak, ktorý môže brať súperovho pešiaka bezprostredne po jeho kroku zo základného postavenia partie o jedno pole, môže ho brať aj bezprostredne po jeho kroku o dve polia, a to práve tak, ako keby bol kročil iba o jedno pole; takýto ťah sa nazýva branie mimochodom.

 

18.Rošáda je súčasný ťah kráľa a veže tej istej farby z polí, na ktorých stoja v základnom postavení partie: kráľ ťahá o dve polia smerom k veži a veža, ku ktorej sa priblížil, postaví sa na pole medzi pôvodným a novým poľom kráľa; rošádu možno vykonať len vtedy, ak sú polia medzi kráľom a vežou prázdne, ak kráľ a veža od začiatku partie neťahali a ak na pôvodné a nové pole kráľa, ako aj na pole medzi nimi nepôsobí súperov kameň.

 

19.Partiu vyhrá ten, po ktorého ťahu je súperov kráľ v mate.

 

20.Mat je šach (kráľovi), ktorý nemožno bezprostredne nasledujúcim ťahom zrušiť.

 

21.Partia sa končí remízou, keď je biely alebo čierny v pate, alebo keď sa rovnaké postavenie v priebehu partie opakuje trikrát pri ťahu toho istého súpera, alebo keď sa počas 50 bezprostredne za sebou nasledujúcich ťahov oboch súperov nebral kameň a nepotiahol pešiak (s výnimkou pravidla 23)

 

22.Pat je postavenie, v ktorom jeden zo súperov nemôže ťahať napriek tomu, že je na rade, pričom jeho kráľ nie je v šachu.

 

23.V postavení kráľa s dvoma jazdcami proti kráľovi s pešiakom sa zvyšuje počet ťahov z 50 na 100, ak pešiak nepostúpil ďalej ako o 3 polia zo základného postavenia na frontále pred vežou, kráľom, alebo dámou, o 2 polia pred strelcom, resp. o 1 pole pred jazdcom, a jazdec mu bezpečne bráni v ďalšom pohybe.

 

 

Dejiny Šachu

 

  • okolo roku 500 - prvá podoba šachu v severnej Indii, známa pod menom čaturanga
  • 847 - prvá šachova kniha
  • okolo 11.storočia - šach sa objavuje v Európe
  • 1497 - prvá európska šachová kniha od Louia de Lucena
  • 1851 - prvý medzinárodný šachový turnaj v Londýne
  • 1867 - prvé použitie šachových hodín na medzinárodnom šachovom turnaji v Paríži
  • 1997 - prvá výhra počítača Deep Blue nad majstrom sveta

 

 

Anketa

Hrávate šach

Áno (4)
67%

Nie (2)
33%

Celkový počet hlasov: 6